10 ciekawostek o CD Projekt - GRYFpomorski.com

Sponsorem tej gazety jest COACH INFORMATYK Andrzej Piekuś

Breaking

Home Top Ad

Sponsor: COACH INFORMATYK

Post Top Ad

Sponsor: COACH INFORMATYK

czwartek, 8 lipca 2021

10 ciekawostek o CD Projekt10 ciekawostek o CD Projekt 


CD Projekt to polska firma produkująca gry komputerowe. A wśród nich takie hity jak np. Wiedźmin. Warto poznać 10 ciekawostek o tym przedsiębiorstwie.


1. CD Projekt jako spółka giełdowa jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Dzisiaj możemy kupić akcję tej solidnej firmy. Spółka należy do indeksu WIG20, skupiającego 20 największych i najbardziej płynnych spółek z warszawskiego parkietu.


2. Skromne początki - założycielami są Marcin Iwiński i Michał Kiciński. Zanim wkroczyli w świat prawdziwego biznesu, handlowali grami na bazarkach wkrótce po dokonaniu transformacji systemowej. Sprowadzali je z zagranicy.


3. Narodziny prawdziwego biznesu - W 1994 powstała pierwsza spółka grupy kapitałowej CD Projekt. Założyciele sprowadzali gry z zagranicy, sprzedając je na warszawskiej giełdzie komputerowej. Pierwszym wydawcą, z którym umowę podpisali, był American Laser Games. Później oferta poszerzyła się o gry Blizzard, Acclaim, Blue Byte i te produkowane przez innych wydawców.


4. Jako pierwsi w Polsce zaczęli wydawać gry z polskimi instrukcjami i w polskich pudełkach. To co dziś wydaje się oczywiste, było nowością na polskim rynku i okazało się strzałem w dziesiątkę z komercyjnego punktu widzenia.


5. Kolejnym krokiem milowym dla firmy było stworzenie pierwszej pełnej polskiej lokalizacji gry Baldur’s Gate. Wśród osób użyczających swojego głosu znaleźli się polscy aktorzy.


6. W 2003 r. studio deweloperskie CD PROJEKT RED zabrało się do pracy nad pierwszą własną grą RPG, osadzoną w realiach świata Andrzeja Sapkowskiego – Wiedźminem. Projekt, przy budżecie blisko 20 mln zł, był najdroższą rodzimą produkcją tamtych czasów. W jego stworzenie przez pięć lat zaangażowano blisko 100 osób. Przy produkcji współpracowali m.in. Tomasz Bagiński (nominowany do Oskara za film „Katedra”)


7. Premiera pierwszego Wiedźmina w październiku 2007 okazała się sukcesem komercyjnym. Od momentu swojego wydania gra zdobyła ponad 100 międzynarodowych nagród.


8. GOG.com – cyfrowa platforma dystrybucyjna - w 2008 powstała platforma Good Old Games – dziś GOG.com. Dystrybuowane są na niej starsze tytuły.


9. Kolejne produkcje - w 2011 miała premiera kolejnej części Wiedźmina, a w 2012 rozpoczęto też prace nad grą Cyberpunk 2077. W 2015 ukazała się z kolei gra Wiedźmin 3, a w kolejnych latach wydano do niej dodatki. Powstała też gra karciana o Wiedźminie. To zwróciło na cdp.pl uwagę wielkich zagranicznych wydawców.


10. Gra Wiedźmin sprzedała się w ponad 50 mln egzemplarzy na całym świecie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Post Bottom Ad

Sponsor: COACH INFORMATYK