Wycieczka: Szlakiem średniowiecznych zamków - GRYFpomorski.com

Sponsorem tej gazety jest COACH INFORMATYK Andrzej Piekuś

Breaking

Home Top Ad

Sponsor: COACH INFORMATYK

Post Top Ad

Sponsor: COACH INFORMATYK

środa, 16 listopada 2022

Wycieczka: Szlakiem średniowiecznych zamków

 


Średniowieczne zamki 

 

W Europie jest mnóstwo zamków i zameczków. Są one praktycznie w każdym europejskim kraju. Żeby zwiedzić je potrzeba naprawdę dużo czasu. To wycieczka objazdowa, wielodniowa. Oto kilka miejsc które warto zobaczyć.

 


Mont Saint-Michel w Francji


Jest to opactwo obwarowane murami obronnymi zbudowane na wyspie w Normandii. Niezwykle trudne do zdobycia ponieważ ruchy księżyca powodują pływy morskie. Różnica poziomu wody sięga nawet 14 metrów. Pływy są bardzo gwałtowne. Fala przybiera z dużą prędkością, porównywalną do szybkości galopującego konia. Widowiskowe przypływy i odpływy uniemożliwiały zdobycie obronnego wzgórza, czyniąc prace oblężnicze możliwe jedynie podczas odpływu. Mont Saint-Michel jest wpisany na listę światowego dziedzictwo UNESCO. Jest to bardzo popularny kierunek podróży turystów odwiedzających Francję. Po Paryżu jest to najbardziej atrakcyjne miejsce. Odwiedza je rocznie 3,2 miliona osób.

  


 

Rock of Cashel w Irlandii

 To zespół średniowiecznych budowli sakralno- obronnych w CashelOd 795 roku Irlandia była celem najazdów wikingów. Szczególnie ucierpiały plądrowane klasztory. Z czasem na wybrzeżu najeźdźcy zakładali umocnione osady takie jak Dublin które przekształciły się w miasta portowe i królestwa Skandynawów. Na przełomie X i XI wieku władcy Irlandzcy tacy jak Brain Śmiały odnieśli zwycięstwa nad Skandynawami kładąc kres ich dominacji. Na przełomie XI i XII wieku władcy Irlandii rywalizowali ze sobą o tytuł arcykróla Irlandii. Wyprawy rycerzy anglonormandzkich w latach 1169-1172 zapoczątkowały podbój Irlandii przez Anglię. Anglonormanowie otrzymali obszerne nadania w głębi kraju i podbijali kolejne ziemie, wznosili twierdze, ale nigdy nie zdołali opanować całej wyspy.

 Zamek Hluboka w Czechach

Hulboka nad Vltavou to miasteczko niedaleko Czeskich Budziejowic w którym znajduje się jeden z najpiękniejszych zamków czeskich.

Będąc już w Czechach warto też zwiedzić przepiękną stolicę tego kraju PRAGĘ. Książę czeski Borzywoj z dynastii Przemyślidów przeniósł swoją siedzibę do Pragi.  Za rządów Karola IV wraz ze swoją stolicą Czechy stały się centrum Świętego Cesarstwa Rzymskiego, a Karol IV został Cesarzem. ZAMKI KRZYŻACKIE

Swoją przygodę z średniowiecznymi zamkami chciałbym rozpocząć na pomorzu w Polsce i udać się szlakiem zamków krzyżackich. Jako pierwszą budowlę chciałbym zwiedzić Malbork czyli stolicę państwa krzyżackiego a następnie zamki w Kwidzynie, zamek Gniew i ruiny zamku w Toruniu.


Historia zakonu krzyżackiego można datować na okres III krucjaty i oblężenie Akki w 1190 roku. Po zdobyciu tego miasta papież przyznał bractwu rozległe dobra wokół miasta. Zakon krzyżacki był potęgą ekonomiczną i polityczną. Miał swoje posiadłości w Niemczech i Włoszech a jego ziemie papież zwolnił z dziesięciny. Ambicją zakonu krzyżackiego było jednak stworzenie niezależnego państwa. Zdawali sobie sprawę że zdobycze na terenie Palestyny są nietrwałe i starali się znaleźć zakonowi nowe lokum. Przyjęli zaproszenie króla Węgier by pomóc mu bronić jego granic. Krzyżacy budowali tam zamki i sprowadzali niemieckich osadników. Krzyżacy podjęli nieudaną próbę uwolnienia się z pod lenna Węgier i przekazania swoich dóbr jako lenno papiestwu. Zostali za to wygnani przez króla Węgierskiego. Do Polski w 1226 roku zakon zaprosił Konrad Mazowiecki, przyznając mu w dzierżawę ziemię chełmińską i ziemię michałowską celem chrystianizacji Prus. Krzyżacy postarali się u Cesarza aby wydał im Złotą Bullę jako dowód suwerennych właścicieli dzielnicy. 


 

Jak się przygotować na taką wyprawę ?


Do swojej przygody warto się zaopatrzyć w dron z kamerą którym możecie zrobić zdjęcia panoramiczne, namiot do noclegów oraz samochód niezbędny do przemieszczania.Bardzo przydatną aplikacją podczas zwiedzania zamków jest aplikacja na Android "WORLD OF CASTLES"

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Post Bottom Ad

Sponsor: COACH INFORMATYK