TOP 10 ciekawostek o zakonie krzyżackim - GRYFpomorski.com

Sponsorem tej gazety jest COACH INFORMATYK Andrzej Piekuś

Breaking

Home Top Ad

Sponsor: COACH INFORMATYK

Post Top Ad

Sponsor: COACH INFORMATYK

czwartek, 16 września 2021

TOP 10 ciekawostek o zakonie krzyżackim


fotografia: pomnik bitwy pod Grunwaldem 1410 

TOP 10 ciekawostek o zakonie krzyżackim 


Żeby lepiej zrozumieć zakon krzyżacki to warto obejrzeć film dokumentalny "Habit i zbroja" dostępny za darmo na platformie cda.pl 


1.

Pełna nazwa zakonu to - Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie  

2.

Historia zakonu krzyżackiego można datować na okres III krucjaty i oblężenie Akki w 1190 roku. Po zdobyciu tego miasta papież przyznał bractwu rozległe dobra wokół miasta. Zakon krzyżacki był potęgą ekonomiczną i polityczną. Miał swoje posiadłości w Niemczech i Włoszech a jego ziemie papież zwolnił z dziesięciny.

3.

Ambicją zakonu krzyżackiego było jednak stworzenie niezależnego państwa. Przyjęli zaproszenie króla Węgier by pomóc mu bronić jego granic. Krzyżacy budowali tam zamki i sprowadzali niemieckich osadników. Krzyżacy podjęli nieudaną próbę uwolnienia się z pod lenna Węgier i przekazania swoich dóbr jako lenno papiestwu. Zostali za to wygnani przez króla Węgierskiego.

4.

W 1226 na Mazowsze sprowadzeni zostali przez Konrada Mazowieckiego, by zapewnić obronę posiadłości piastowskich przed Prusami. Dokonali podboju Prus tworząc z tych ziem własne państwo.

5.

Państwo zakonu krzyżackiego miało teokratyczną strukturę państwową, na szczycie której stał wielki mistrz, który był wybierany dożywotnio.

  • wielki komtur – pełnił funkcję ministra gospodarki i spraw wewnętrznych, zastępca wielkiego mistrza; funkcję tę piastował komtur malborski;
  • wielki marszałek zakonu krzyżackiego – pełnił funkcję ministra wojny; funkcję tę piastował komtur królewiecki;
  • wielki szpitalnik – pełnił funkcję ministra dyplomacji (a teoretycznie zajmujący się działalnością charytatywną zakonu); funkcję tę piastował komtur elbląski;
  • wielki skarbnik – zajmował się finansami zakonu;
  • wielki mincerz – odpowiedzialny był za opiekę nad uzbrojeniem, końmi i stanem twierdz;
  • wielki szafarz – odpowiedzialny był za handel; funkcję tę piastował komtur dzierzgoński;

6.

Malbork - był stolicą państwa krzyżackiego. Zamek w Malborku wzniesiony na prawym brzegu Nogatu był siedzibą wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego. 

7.

Bitwa pod Grunwaldem - w 1410 roku doszło do bitwy pomiędzy połączonymi siłami Polski i Litwy pod dowództwem Władysława Jagiełły a wojskami krzyżackimi pod dowództwem wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena. Bitwa ta zakończyła się zwycięstwem wojsk polsko-litewskich i klęską sił krzyżackich.

8.

Mistrzowie handlu - Bracia zakonni korzystając z wielu przywilejów parali się wieloma zajęciami wcześniej zabronionym zakonnikom. Do głównych i najbardziej rozwiniętych działalności Krzyżaków należał handel, było to możliwe za sprawą dyspensy papieskiej.

9.

Monety krzyżackie – zakon krzyżacki bił własne monety. Grzywna pruska była równa 180 gramom srebra. Za jedną grzywnę pruską można było kupić np. krowę.

10.

Sekularyzacja zakonu - Hołd pruski odbył się 10 kwietnia 1525 roku w Krakowie. W wyniku tego aktu Prusy Zakonne zostały przekształcone, jako lenno Polski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Post Bottom Ad

Sponsor: COACH INFORMATYK