TOP 10 ciekawostek o Nikola Tesli - GRYFpomorski.com

Sponsorem tej gazety jest COACH INFORMATYK Andrzej Piekuś

Breaking

Home Top Ad

Sponsor: COACH INFORMATYK

Post Top Ad

Sponsor: COACH INFORMATYK

czwartek, 15 lipca 2021

TOP 10 ciekawostek o Nikola TesliNikola Tesla - wizjoner i wynalazca. Konstruktor wielu urządzeń do wykorzystania prądu przemiennego, konkurując skutecznie z Thomasem A. Edisonem, który uznawał tylko prąd stały. Legenda głosi że Tesla urodził się w trakcie burzy, co miało być zwiastunem jego ścieżki życiowej i obsesji na punkcie elektryczności.

1. Tesla pracował w firmie Thomasa Edisona, jednak wynalazcy pokłócili się, bo Nicola uważał, że przyszłość należy do prądu przemiennego i na nim należy skupić badania, zaś Thomas uważał ten rodzaj prądu za niebezpieczny i opowiadał się za prądem stałym. Ostatecznie wygrał Tesla, gdyż dzisiaj w gniazdkach mamy prąd przemienny.

2. Tesla był autorem blisko 300 patentów, które chroniły jego 125 wynalazków w 26 
krajach

3. Naukowiec ten jest wynalazcą urządzeń elektrycznych. W 1891 wynalazł transformator elektryczny wielkiej częstotliwości tzw. trasformator T, konstruował maszyny i układy elektryczne. W 1898 zbudował radiostację o mocy 200 kW.


4. Nikola Tesla był m.in. twórcą pierwszych urządzeń zdalnie sterowanych drogą radiową.

5. Kontrakt na elektrownię wodną – Powstała w 1893r. na wodospadzie Niagara. Kontrakt obejmował budowę dwóch pierwszych generatorów a system skonstruowany tam przez Teslę wykorzystywany jest do dziś. Jednym z pierwszych odbiorców prądu było przedsiębiorstwo zajmujące się przetwórstwem aluminium.

6. Stacja badawcza w Colorado Springs – Powstała, gdy Tesla doszedł do wniosku, że jego badania są zbyt niebezpieczne, by mogły odbywać się w centrum Nowego Jorku. Badał tam m. in. rezonans elektryczny Ziemi, wyładowania atmosferyczne, bezprzewodowy przesył energii. Tworzył również sztuczne pioruny,

7. Wygląd – Był wysoki i szczupły. Miał jasne oczy i gęste czarne włosy, które zaczesywał do tyłu. Ubierał się elegancko. Do cech charakterystycznych jego stroju należała czarna marynarka, melonik, rękawiczki i laseczka.

8. Mark Twain – Słynny pisarz był również przyjacielem Tesli. 

9. „Władca piorunów” –  przydomek Tesli, który zawdzięcza niesamowitym pokazom z wykorzystaniem swojego wynalazku, transformatora rezonansowego, wytwarzającego niezwykłe wyładowania elektryczne.

10. Pionier łączności bezprzewodowej – Pracował nad techniką prądów szybkozmiennych. Uzyskał patent na na zdalne sterowanie radiem z przeznaczeniem do sterowania pojazdami. W 1898r. zaprezentował model łodzi sterowanej radiem, mogącej się również zanurzać.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Post Bottom Ad

Sponsor: COACH INFORMATYK