TOP 10 wynalazki starożytnych Greków - GRYFpomorski.com

Sponsorem tej gazety jest COACH INFORMATYK Andrzej Piekuś

Breaking

Home Top Ad

Sponsor: COACH INFORMATYK

Post Top Ad

Sponsor: COACH INFORMATYK

czwartek, 16 września 2021

TOP 10 wynalazki starożytnych GrekówTOP 10 wynalazki starożytnych Greków 

1. Latarnia.

Grecy, kraj żeglarzy, wpadli na pomysł w III wieku p.n.e żeby wybudować pierwszą latarnię w Aleksandrii. W nocy rozpalano w niej ogień by statki mogły bezpiecznie wpłynąć do portu, nie rozbijając się o skały.


2. Młyn wodny.

Pierwsze wzmianki o Młynach w Grecji pochodzą z III wieku p.n.e i najprawdopodobniej został wykonany przez Filona z Bizancjum. 


3. Medycyna.

Hipokrates, zwany ojcem medycyny, był pierwszym człowiekiem, który zorientował się, że choroby to reakcja na mikroorganizmy, a nie kara boska, jak wówczas wierzono. Od jego imienia nazwano Przysięgę Hipokratesa, którą składa każdy lekarz.


4. Budzik.

Budzik jest wynalazkiem Greków. Urządzenie to działało na zasadzie przelewania wody z jednej wazy do drugiej. Po wykonaniu tej czynności specjalny mechanizm zaczynał wydawać głośne dźwięki.


5. Igrzyska Olimpijskie.

Igrzyska te miały swój początek w Olimpii. Były poświęcone najwyższemu z bogów Zeusowi. Warto wspomnieć że nawet gdy polis były w stanie wojen, to na czas igrzysk zawierano pokój.


6. Żuraw.

W czasach starożytnej Grecji żurawie działały z pomocą siły zwierzęcej lub ludzkiej. Były niezbędne podczas budowy Partenonu.


7. Geometria.

Matematykę znaną dziś wymyślili starożytni Grecy. Pitagoras, Archimedes czy Tales z Miletu - ich twierdzenia używa się do dziś.


8. Ława przysięgłych.

W skład ławy przysięgłych zasiadać mogli tylko doświadczeni Grecy, czyli tacy powyżej 30 roku życia. Ławników było aż 500 ażeby uniemożliwić przekupstwo.


9. Teatr.

Komedia i tragedia narodziła się w Atenach. To ten kraj jest ojcem greckich tragików – Ajschylosa, Eurypidesa, Sofokles. Znanym komediopisarzem był Arystofanes.


10. Bajki Ezopa.

Uważany jest on za twórcę bajki zwierzęcej, satyrycznej oraz moralizującej. W swoich utworach wyśmiewał ludzi, ukazując ich pod postaciami zwierząt. Najbardziej znana bajka Ezopa dotyczy żółwia i zająca.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Post Bottom Ad

Sponsor: COACH INFORMATYK