TOP 10 wynalazki starożytnych Greków - GRYFpomorski.com

Sponsorem tej gazety może być Twoja Firma

Breaking

Home Top Ad

Miejsce na Twoją reklamę

Post Top Ad

Miejsce na Twoją reklamę

czwartek, 16 września 2021

TOP 10 wynalazki starożytnych GrekówTOP 10 wynalazki starożytnych Greków 

1. Latarnia.

Grecy, kraj żeglarzy, wpadli na pomysł w III wieku p.n.e żeby wybudować pierwszą latarnię w Aleksandrii. W nocy rozpalano w niej ogień by statki mogły bezpiecznie wpłynąć do portu, nie rozbijając się o skały.


2. Młyn wodny.

Pierwsze wzmianki o Młynach w Grecji pochodzą z III wieku p.n.e i najprawdopodobniej został wykonany przez Filona z Bizancjum. 


3. Medycyna.

Hipokrates, zwany ojcem medycyny, był pierwszym człowiekiem, który zorientował się, że choroby to reakcja na mikroorganizmy, a nie kara boska, jak wówczas wierzono. Od jego imienia nazwano Przysięgę Hipokratesa, którą składa każdy lekarz.


4. Budzik.

Budzik jest wynalazkiem Greków. Urządzenie to działało na zasadzie przelewania wody z jednej wazy do drugiej. Po wykonaniu tej czynności specjalny mechanizm zaczynał wydawać głośne dźwięki.


5. Igrzyska Olimpijskie.

Igrzyska te miały swój początek w Olimpii. Były poświęcone najwyższemu z bogów Zeusowi. Warto wspomnieć że nawet gdy polis były w stanie wojen, to na czas igrzysk zawierano pokój.


6. Żuraw.

W czasach starożytnej Grecji żurawie działały z pomocą siły zwierzęcej lub ludzkiej. Były niezbędne podczas budowy Partenonu.


7. Geometria.

Matematykę znaną dziś wymyślili starożytni Grecy. Pitagoras, Archimedes czy Tales z Miletu - ich twierdzenia używa się do dziś.


8. Ława przysięgłych.

W skład ławy przysięgłych zasiadać mogli tylko doświadczeni Grecy, czyli tacy powyżej 30 roku życia. Ławników było aż 500 ażeby uniemożliwić przekupstwo.


9. Teatr.

Komedia i tragedia narodziła się w Atenach. To ten kraj jest ojcem greckich tragików – Ajschylosa, Eurypidesa, Sofokles. Znanym komediopisarzem był Arystofanes.


10. Bajki Ezopa.

Uważany jest on za twórcę bajki zwierzęcej, satyrycznej oraz moralizującej. W swoich utworach wyśmiewał ludzi, ukazując ich pod postaciami zwierząt. Najbardziej znana bajka Ezopa dotyczy żółwia i zająca.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Post Bottom Ad

Miejsce na Twoją reklamę