Filary Trójmiasta 5/5 Energa - GRYFpomorski.com

Sponsorem tej gazety jest COACH INFORMATYK Andrzej Piekuś

Breaking

Home Top Ad

Sponsor: COACH INFORMATYK

Post Top Ad

Sponsor: COACH INFORMATYK

piątek, 15 października 2021

Filary Trójmiasta 5/5 Energa

 


Największe firmy z Trójmiasta: Energa 


Grupa Energa jest trzecim pod względem wielkości operatorem systemu dystrybucyjnego w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Grupa ma ponad 3 mln klientów. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o długości ponad 193 tys. km, obejmuje blisko 77 tys. km kwadratowych – ok. 25 proc. powierzchni kraju.


W 2014 miała 10,6 mld zł przychodów i 1,0 mld zł zysku netto (rok wcześniej, w 2013: 11,4 mld zł i 743 mln zł).


17 września 2019 roku grupa Energa jako pierwsza w Polsce pozyskała finansowanie w formule odnawialnego kredytu odpowiedzialnego społecznie (ang. ESG-linked loan), która uzależnia wysokość marży kredytowej od realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Wysokość pozyskanych środków to 2 miliardy złotych, są przeznaczone m.in. na rozwój mocy wytwórczych odnawialnych źródeł energii.


Energa posiada obecnie trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy 165 MW (farmy Bystra, Karcino, Karścino) oraz realizuje dwa projekty wiatrowe: Myślino i Parsówek.


Na terenach po kopalni Adamów w gminie Przykona powstaje farma wiatrowa o mocy 30MW. W przyszłości planowana jest budowa elektrowni fotowoltaicznej i banku energii.


20 listopada 2019 PKN Orlen złożył do UE wniosek o zgodę na przejęcie koncernu energetycznego Energa, a 31 marca 2020 uzyskał bezwarunkową decyzję Komisji Europejskiej w przedmiocie zgody na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez Spółkę kontroli nad Energa S.A. 20 kwietnia 2020 Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało o zgodzie na sprzedaż akcji posiadanych przez skarb państwa spółce PKN Orlen, a do sprzedaży akcji posiadanych przez skarb państwa doszło 27 kwietnia 2020. 


*Źródło Wikipedia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Post Bottom Ad

Sponsor: COACH INFORMATYK