Program kosmiczny ludzkosci - GRYFpomorski.com

Sponsorem tej gazety jest COACH INFORMATYK Andrzej Piekuś

Breaking

Home Top Ad

Sponsor: COACH INFORMATYK

Post Top Ad

Sponsor: COACH INFORMATYK

piątek, 1 października 2021

Program kosmiczny ludzkosci

 


Międzynarodowa Stacja Kosmiczna 

 

Pierwszą stacją kosmiczną, która miała na pokładzie więcej niż jedną załogę, była stacja Skylab, na pokładzie której były trzy załogi w latach 1973–1974. Pierwszą stacją, na której ludzie mieszkali przez blisko dziesięć lat (1989–1999) była radziecka wielomodułowa stacja Mir, która zakończyła służbę 23 marca 2001 roku, kiedy to dokonano manewru deorbitacji przy pomocy statku zaopatrzeniowego Progress M1-5. Jej następcą została Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, na której ludzie (stałe załogi) przebywają od 2 listopada 2000 roku. 

 

 

Gateway (stacja kosmiczna) 

 

Gateway (wcześniejsze nazwy: Deep Space Gateway, DSG; Lunar Orbital Platform-Gateway, LOP-G) – planowana załogowa stacja kosmiczna, która zostanie umieszczona w przestrzeni w pobliżu Księżyca (tzw. cis-lunar). Będzie ona następcą obecnie użytkowanej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) i również będzie realizowana w ramach współpracy międzynarodowej. W jej budowie będą brać udział: Stany Zjednoczone, Europa, Rosja, Japonia i Kanada. Będzie ona stanowić etap pośredni w budowie następnej planowanej stacji Deep Space Transport (DST), która zostanie przetransportowana na orbitę Marsa. Stacja będzie budowana w latach 20. XXI wieku, natomiast przemieszczenie stacji DST w kierunku Marsa spodziewane jest w latach 30. 

 

Załoga stacji Gateway będzie liczyć 4 osoby, które będą przebywać na stacji podczas misji trwających od 30 do 90 dni. Stacja będzie znacznie mniejsza od obecnej ISS i według koncepcji przedstawionej w 2017 r., zmodyfikowanej w 2018 r., będzie składała się z prawdopodobnie z siedmiu modułów. Łączna objętość hermetyzowanych pomieszczeń będzie wynosić ok. 125 m3 (ISS ok. 930 m3), a masa ok. 75 t łącznie ze statkiem Orion (ISS ok. 420 t)

 

 

Deep Space Transport (DST) 

 

Planowana stacja kosmiczna, która wraz z 4-osobową załogą zostanie przetransportowana na orbitę Marsa. Etapem pośrednim przed budową DST będzie budowana na wydłużonej orbicie wokółksiężycowej stacja Gateway. Obie stacje powstaną w latach 20. XXI wieku, natomiast przemieszczenie stacji DST w kierunku Marsa spodziewane jest w latach 30. XXI wieku. W przedsięwzięciu będą brać udział: Stany Zjednoczone, ESA, Rosja, Japonia i Kanada.

 

*Źródło Wikipedia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Post Bottom Ad

Sponsor: COACH INFORMATYK